Spor Salonlarında Yapılan Yanlışlar

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Spor Salonlarında Yapılan Yanlışlar

Spor Salonlarında Yapılan Yanlışlar

Spora büyük bir hevesle başlayıp  daha 1-2 aydan geçmeden istediği sonucu elde edemediği için sporu bırakan kişileri çevremizde sık sık görürüz, duyarız. Eğer siz  sporun yaşamımızdaki en önemli parçası olmasına karar verdiyseniz, bu makale size spor yaparken yapılan  en yaygın hataları önlemenize yardımcı olacaktır.

Spor salonlarında en sık yapılan yanlışları maddeler  halinde sıraladık:

“Ya hep ya hiç “ Eğer o gün içerisinde çok az bir vaktiniz kaldıysa, bu fitness’a gitmemenize gerekçe değildir.  10 dakika’lık  bir egzersiz bile vücudunuza yarar getirecektir.

“Yanlış ısınma”. Kaslar ve tendonlar yeteri kadar ısınmdan spora başlanmamlıdır. Sıkı ve doğru  bir ısınma egzersi programıyla  spora başlamanız,sakatlanma riskinizi azaltacak ve daha sporunuzun verimini arttıracaktır.Her zaman ısınmaya basit hareketlerle başlayın.Kendinizi kesinlikle zorlamayın.Kasların artık ısındığı farkettiyseniz , birkaç gerdirme hareketi yapabilirsiniz.

“Dengesiz kas çalışma “. Birçoğumuz kas gruplarını çalıştırırken , göz önünde bulunan kasları çalıştırmak ister, bunlara yoğunlaşır.Fakat vücudumuzun  sağlam ve dengeli olmasını istiyorsak, her kas grubunu çalıştırmaya  düzenli olarak zaman ayırmalıyız.

“Kötü form”. Yanlış kaldırma ağırlıkları – sakatlanmanıza yol açacak en belirgin özelliktir.Ağırlık çalışırken ,sık yapılan hatalar şunlardır:

  • Eklemleri çok  fazla gerdirme
  • Ani yapılan hareketler , ağırlık kaldırırken
  • Kullanıcak ekipmanın yanlış ayarlanması
  • Aşırı yük altına girmek

“Fitness programının yanlış sonladırma”. Egzersiz sırasında artan vücut sıcaklığının, yapılacak hareketlerle normale döndürülmesi çok  önemlidir . Bu nedenle kalp atış hızını ve solunum hızını eski haline getirmeliyiz.Egzersizin son 5-10 dakikasında , vücudun üzerinde ki yükü düşürecek, gevşetici hareketler yapın.

“Su eksikliği”. Eğer siz su içmek için susamanızı  bekliyorsanız dehidratasyon(sıvı kaybı)’a girmeniz kaçınılmazdır.Yapmanız gereken nedir peki?Su şişenizi yayınıza alın ve her 5 dakika da şişeyi ağzınıza götürün.Ve böylece vücuttan çıkan sıvı kaybını önlemiş olursunuz. En önemlisi ,asla unutmamanız gereken; Eğer siz kısa sürede vücudunuzda çarpıtıcı sonuçlar görmek istiyorsanız , hayal kırıklığına uğrayacaksınız ve sonucunda sporu bırakcaksınız.Sağlıklı ve sağlam vücuda sahip olmanın sırrı , çalıştığınız ağırlıkları yavaş yavaş arttırmak ve sabırlı olmaktır.O zaman başarıya erişeceğinize emin olabilirsiniz.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder