Tahıl Gevrekleri ile Sağlıklı Diyet

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Tahıl Gevrekleri ile Sağlıklı Diyet

Tahıl gevrekleri son dönemlerde oldukça fazla tartışmakonularına sebep olmuştur. Çünkü tahıl gevreklerinin vücuda zararlı şekerleriçerdiği gündeme gelmiştir. Tahıl gevreklerinin şeker bakımından nasılüretildikleri hem diyet dönemindeki bireyler için hem de diyet yapmayanbireyler için gerçekten de son derece önemlidir. Çünkü kilo kontrolü yapanlar hem hazırlanması pratik olmasından dolayıhem de diyette alınması gereken maddeleri fazla miktarlarda içermesinden dolayıtahıl gevreklerini fazlaca tüketmektedirler.

Tahıl gevrekleri, tam tahıldan üretildiği ve şeker oranı düşük seviyedetutulduğu takdirde kilo vermede oldukça etkili olmaktadır. Tam tahıl; kepek, endosperm ve tohumu birlikte barındıran tahıldemektir. Özellikle kepek mineral bakımından tahılın en zengin bölümüdür. Ancaklezzet olarak bireyler kepeğin tadını beğenmedikleri için kepeksiz yani dahabeyaz ürünleri tercih etmektedirler. Bu durum kilo kontrolünde yanlış birtercihtir.


Ayrıca tahıl gevrekleri genel olarak süt ve süt ürünleri ile birliktetüketildikleri için, diyet döneminde alınması gereken vitamin ve mineraller debu ürünlerin tüketimi ile alınmış olunur. Süt ve süt ürünleri özelliklekalsiyum bakımından son derece zengin ürünlerdir. Kalsiyum, yağ yakımınıtetikleyen hormonların çalışması üzerinde etkili bir mineraldir. Bu nedenleözellikle diyet dönemlerindeki bireyler hem kalsiyumu hem de diğer mineralleritahıl gevrekleri ile tüketirler. Tahıl gevrekleri kuru yemişlerle birlikte desteklenerek detüketilebilirler. Zira fındık, fıstık ve badem gibi zengin içeriğe sahipürünler tahıl gevreklerinin tamamlayıcılarıdır.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder