Tansiyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Tansiyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

En basit tanımı ile kanın damarlara yaptığı basınca tansiyon denilir. Kan basıncı vücudumuzda genellikle kolumuzdan üst taraflarından ölçülür. Çünkü kolumuzda da kalpten çıkar büyük aort damarının bir damar uzantısı vardır. Vücudumuzdaki kan basıncı yediğimiz ve içtiğimiz tüm besinlerden etkilenir. Örneğin en bilindik tansiyonu yülselten gıda maddesi tuzdur.

Herhangi bir yiyeceğin veya içeceğin tuzu fazla ise, tansiyonumuz büyük ihtimalle yükselecektir. Ayrıca alkol ve hazır gıda ürünleri de tansiyonu yükselten gıda maddeleridir. Öte yandan tansiyonu düşüren gıdalardan en bilinenleri limon ve sarımsaktır. Ayrıca meyvelerin çoğu ve sebzelerden de kereviz ile ıspanak da tansiyonu düşüren gıdalardır.

Tansiyonun belirtileri kendini öncelikle baş ağrısı ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklarla gösterir. Akabinde bulantılar, kulak çınlaması, kalp ağrıları ve burun kanamaları da görülmeye başlanır. Günümüzde insanlarda yüksek tansiyon hastalığı da düşük tansiyon tansiyon hastalığı da neredeyse eşit sıklıkta görülmektedir.

Ancak genelde tansiyon hastalarının, ataklar sırasında tansiyonlarının düştüğü düşünülerek, en çok bilinen yöntem olan tuzlu ayran verilir. Ancak bu son derece yanlıştır. Çünkü tansiyonun yükselmesi durumunda da düşmesi durumunda da vücut benzer tepkiler vermektedir. Bu nedenle tansiyon hastalarına ilk müdahale olarak tuzlu ayran yerine şekerli ılık su verilmelidir.

Tansiyonun düşmesini ve yükselmesini günlük içilen su miktarı da etkilemektedir. Günde ortalama 2.5-3 litre arasında su tüketen bireylerin tansiyon değerlerinin normale daha yakın olduğu kanıtlanmıştır. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder