Tansiyonunuzu Dengede Tutmanın Yolları

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Tansiyonunuzu Dengede Tutmanın Yolları

Tansiyonunuzu Dengede Tutmanın Yolları

Sağlıklı yaşamanın en önemli unsurlarından biri sağlıklı beslenme, spor ve stresten uzak bir hayat sürdürmektir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral vb. besinler, yediğimiz yiyeceklerin organlarımız tarafından sindirilmesi ile elde edilir ve bunlar kanımız sayesinde organlarımıza iletilir. Bu nedendir ki insanın yaşam sıvısı kandır. Kanı vücudumuza kalbimiz pompalar ve atardamarlarımız sayesinde vücuda dağılır. Kalbimiz atardamarlara kanımızı pompalarken, kan vücudumuzun her noktasına ulaşsın diye belirli bir basınç uygulamak zorundadır. Bu basınca tansiyon denir.  Yaşam koşullarımızı göz önünde bulundurursak sağlıklı yaşamak pekte mümkün olmayabilir. Bu nedenle kimi insanlarda kan basıncı farklılıklar gösterir. Bu bir hastalıktır ve bu hastalıkta kendi içinde ikiye ayrılır. 

Basıncın atardamarlara yüksek geldiği durumlara Hipertansiyon, az geldiği durumlara Hipotansiyon denir. Hipertansiyon ve Hipotansiyon hastaları doktorlarından yiyecek olarak ne tüketmeleri ve ne tüketmemeleri hakkında bilgi almaları ve Hipertansiyon hastalarının yağ, şeker ve özellikle tuzdan uzak durarak dengeli beslenmeleri şarttır. Aşırı stres, Aşırı tokluk yada aşırı açlık tansiyonun dengesini bozmaya yeter.

Tansiyonunuzda düşme yada yükselme olduğu zaman vücuduz tepki vermeye başlar. Yükselme olduğunda kalp atışlarınız hızlanır, ensenizde ağrı başlar ve ilkönce göz damarınızda çatlamalar olur hala düşürmek için herhangi bir çaba göstermezseniz beyin kanamasına  kadar giden kalıcı hasarlar ve ölümlere yol açabilir.

Bu durumda yapılması gereken kalp atışınızı yani yan basıncınızı düşürme yollarına gidilmelidir. Örneğin kalbinize, başınız ve ensenize soğuk tampon uygulaması gibi... Dikkat edilmesi gereken ve halkımızca hep yanlış bilinen şey tansiyon yükselmesi durumunda sırtüstü uzanmalı ve kesinlikle ayakları kalp hizasının üstüne kaldırılmaması gerekmektedir.  Doğrusu ayaklar aşağı doğru eğimli yarı uzanır vaziyettir. Tansiyonunuzda düşme olduğu takdirde görme bulanıklık ve kalp atışlarınızda yavaşlama olur. Bu gibi durumlarda da sırtüstü uzanıp ayakları kalp hizasından yukarı kaldırmak doğru bir harekettir.Tuz ve tuzlu yiyecekler tansiyonu yükseltir. Bu nedenle Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) hastaları tuzu hayatlarından çıkarmaları gerekmektedir. Düşük Tansiyon (Hipotansiyon) hastaları ise yekelerindeki tuz miktarlarını biraz daha arttırırlar ise tansiyonlarını biraz daha dengede tutabilirler.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder