Tekrarlayan Düşüklerin Nedenleri Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Tekrarlayan Düşüklerin Nedenleri Nelerdir ?

Gebelikte düşük, bebeğin 20. haftadan önce, 500 gram ağırlığa ulaşamadan yaşamının çeşitli nedenlerle sona ermesidir. Düşük durumunun art arda görülmesiyle görülen duruma "tekrarlayan (habitual) düşük" denir.

Düşüklerin nedenleri arasında genetik faktörlerin etkisi olabileceği bilinmelidir. Eğer bir kadın, düşük durumunu sık sık yaşıyorsa, aile öyküsünde düşük doğum yapan başka bireyler de olabilir.

Kromozom anomalili fetüs genellikle düşükle sonlanır. Bu kromozom anomalileri down sendromu, turner sendromu, edwards sendromu gibi çeşitli kromozom anomalilerinin neden olabileceği bilinmelidir.

Serviks, yani rahim ağzının doğum sırasında açılmaya başladığını ve bu olayın da doğum eylemini başlattığını biliyoruz. Eğer gebenin rahim ağzının erken açılması problemleri varsa, bu da tekrarlayan düşüklere neden olabilir. Buna serviks yetmezliği denir ve 14.-18. haftalar arasında doktor tarafından rahim ağzı dikilerek çözüm bulunabilir.

Anne yaşının 35 yaştan büyük olması, 18 yaştan küçük yani adölesan gebeliklerde bebeğin düşük riski artar ve habitual abortuslara örnek olur. Özellikle ileri yaşlarda annelerin gebe kalması, vücuttaki hormonal dengenin değişmesi dolayısıyla menapoz dönemine yaklaşılması nedenleriyle bebeğin yaşama riski düşer.

Çeşitli enfeksiyon hastalıkları da tekrarlayan düşüklere neden olmaktadır. Bunlar TORCH dediğimiz, çeşitli virüsler genital organlarda oluşturdukları enfeksiyonlardır.

Anne adaylarına ait çeşitli sistemik ve kronik hastalıkların da etken olabileceği bilinmelidir. Şeker hastalığı, kronik hipertansiyonlar, böbrek hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi.

Çeşitli çevresel faktörler de habitual düşüklere sebep olabilir. Gebenin alkol tüketimi, sigara bağımlılığı, uyuşturucu madde bağımlılıkları vb. bebeğin hayatına mal olabilir. Nedeni açıklanamayan pek çok düşüğün de olabileceği akılda olamalıdır. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder