Tırnak Batması Neden Olur

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Tırnak Batması Neden Olur

Tırnak Batması Neden Olur ?

Günlük yaşantımızın temposunda bütün yükümüzü ayaklarımız çekmekte. Uzun süre ayakta kalarak uyguladığımız baskı ayaklarımızda ağrı, şişkinlik vs. gibi sağlık problemleri oluşmasına sebep oluyor. Son zamanlarda sıklıkla rastlanan ayak problemlerinden biride Tırnak Batması rahatsızlığıdır. Tırnak batması tırnağın kenar kısımlarının deriye gömülmesi, batması ve bu şekilde uzayarak şişkinlik, ağrı, acı ve iltihaplanmaya kadar varan bir rahatsızlık. Tırnak batması neden olur sorusu sıkça sorulan ve merak edilen bir konu olmaya başladı. Sebebi tam olarak kesinleşmemekle beraber nadir de olsa bebeklerde ve çocuklarda görülmekte  fakat yetişkinlerde çok sıklıkla ortaya çıkıyor. 

Evrelerine göre şiddetli sonucunda günlük aktiviteleri de ciddi olarak etkileyebilmekte özellikle bayanlarda görüntü ve estetiği bozduğu için istedikleri ayakkabıları giyememe gibi problemler de yaşamaktadırlar. Bazı araştırmalarda tırnak batması sebebinin genetik olmasından kaynaklandığını söylüyor. Daha önce ailesinde bu rahatsızlığı yaşamış kimselerde daha sık rastlandığı belirtiliyor. Sebebi kesin ve net olarak bilinmese de başlıca sebepleri ; 

Giyilen ayakkabıların çok sıkı ve dar kalıp olması , parmakları sıkıştıracak ve baskı yapacak şekilde giyilen yüksek topuklu ayakkabılar rahatsızlığı tetikleyen en büyük faktör. Ayak hijyeni ve bakımı da  çok önemli. Tırnakların yanlış kesilmesi sonucu tırnağın uzarken şekilsiz uzaması ve batıklara sebep oluyor. Bu sebepten keskin kenar kısımlarını yuvarlak değil de düz şekilde kesmek gerekiyor. Ve tırnaklarınızı çok derin kesmemenizi öneriyorum.

Ayakta oluşan mantar problemi de tırnakların kalınlaşmasına ve tırnağın genişlenmesi sebep oluyor. Tırnak batması her parmakta görülebileceği gibi sıklıkla baş parmakta tırnak ucunda şişme, kızarıklık ve acı şeklince ortaya çıkıyor. İleri evrelerinde iltihaplanmaya yol açmakta. Önlem alınmazsa enfeksiyon ve ateşlenmeye sebep olmakta.  Buda cerrahi müdahaleye kadar ilerlemekte.

Tırnak batması ameliyatı tırnak çekimi olarak  yapılıyor fakat bu kesin çözüm vermiyor. Çünkü uzayan tırnakların tekrar batma ihtimali oluyor. Bir diğer yöntem de tel tedavisi olarak biliniyor. Bazı özel hastanelerde ve güzellik merkezlerinde yapılan bu yöntemler tırnak çekme ameliyatına göre daha kalıcı bir çözüm olarak görülüyor. Tabi ki  biraz daha pahalı bir yöntem. Bunun ne kadar kalıcı bir çözüm olduğunu da bu yöntemi uygulayan uzmana sormakta fayda var.

Eğer tırnak batmasının ilk evresindeyseniz ve cerrahi müdahale için erken diyorsanız  kendi uygulayacağınız önlemlerle tedavi etmeniz mümkün. Ayaklarınızı günde en az 2 kez sabunlu ılık suyla yıkayın ve gün içinde kuru kaldığından emin olun. Kullandığınız ayakkabılar rahat ve geniş olmasına dikkat edin. Eğer yaz aylarındaysanız sandalet kullanmanızı tavsiye ederim. Tırnak kesimine dikkat ederek tırnağınızın batan köşesini dışa doğru kaldırabilirsiniz. Bunun için törpü yapıyorsanız dışa doğru törpüleme işlemi yapın. Bir diğer önlem ise ufak bir parça pamuğu tırnakla etiniz arasına koyarak bekletin. Tırnağınız uzayıp sorun ortadan kalkana kadar birkaç gün devam edin. Bu biraz acı verebilir ama çözümün en önemli parçasıdır. Bütün bu önlemlere rağmen sorun devam ediyorsa doktora görünmenizde fayda var.


Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder