Tırnak Mantarına Çözüm Önerileri

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Tırnak Mantarına Çözüm Önerileri

Halk arasında tırnak mantarı olarak bilinen hastalık, tıpdilinde onkomikoz olarak adlandırılmaktadır. Tırnak mantarı daha çok ayaktırnaklarında görülse de el tırnaklarında da oluşabilir. Erkekler kadınlaragöre daha büyük tırnaklara sahiptir. Tırnak mantarı büyük tırnaklarda daha çokgörüldüğü için erkeklerde bu rahatsızlığa daha çok rastlanır. Enfeksiyona bağlıolarak görülen bu hastalık, tedavi edilmezse çevresindeki parmaklara dayayılır. Tırnak mantarının tedavisinde tırnak mantarına neden olan sebepleriortadan kaldırmak çok önemlidir. Mesela saatlerce kapalı ayakkabı giymeyin.Ayaklarınızın hava alabileceği ayakkabıları tercih edin.Ailenizden dahi olsakimsenin tırnak makasını kullanmayın. Ayaklarınızın nem dengesine dikkat edin.Pamuklu çoraplar tercih edin. Bu önlemlerin dışında bir de size evdeuygulayabileceğiniz bir çözüm önerilerimiz var. 

Zeytinyağı ve çayağacı yağını karıştırıp 20 gün boyunca her gün tırnakmantarına yakalanan ayak tırnağınıza sürün.
Bir limonu ikiye bölüp hastalıklı tırnağınıza hastalığınız geçene kadaruygulayın. Bir fincan elma sirkesi eklediğiniz suda ayağınızı 20 dakika bekletin.Ayağınızı çıkardıktan sonra nemli kalmaması için iyice kurulayın. Bu aşamadasaç kurutma makinesinden de yararlanabilirsiniz. Ama orta sıcaklıkta olmasınadikkat edin.

Bir miktar suya biraz karbonat ekleyin. Karbonatla suyu yavaş yavaş karıştırın.Macun kıvamını elde edene kadar karbonat ekleyebilirsiniz. Macunu bir pamukyardımıyla hasta tırnağınızın her yerine temas edecek şekilde uygulayın. 5 dakikakadar bekledikten sonra ayağınızı yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra nemlikalmaması için iyice kurutmayı unutmayın. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder