Tonik Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Tonik Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Cilt sıkılaştırma, cilt temizleme, gözenek görünümünü azaltma, cilt lekeleriyle savaşma, uygulanacak nemlendiriciye ortam sağlama gibi amaçlarla özellikle bayanların cilt bakımı rutinlerinde yer edinen tonik, temelde deri hücrelerini uyararak onları güçlendiren yüze ve boyna sürülen çoğunlukla losyon kıvamında olan çözeltidir.

Bir çok çeşidi olan tonikler temelde yağlı cilt, kuru cilt, normal cilt, kurudan karmaya veya karmadan yağlıya dönük cilt tipleri için hazırlanırlar.
Kuru cilde sahip kişilerin alkolsüz ve asitsiz tonikleri tercih etmeleri önerilir çünkü yağ salımı azdır. Dolayısıyla bu içerikler kuru ciltlerde daha fazla kuruluğa ve döküntüye sebep olacaktır.

Yağlı cilde sahip kişilerin ise kuru ciltlilerin aksine alkollü ve asitli tonikleri kullanmaları önerilir. Çünkü bu içerikler ciltteki fazla salgılanan yağ ve sebumu kurutacak, geniş olan gözeneklerin daralmalarını sağlayacaktır.

Bu iki cilt tipinin arasında olan karma cilt tipine sahip olan kişilerin ise ciltlerinde neresinin yağlı olduğunu neresinin kuru olduğunu tespit edip yağlı bölgelere alkollü ve asitli tonikleri; yağsız bölgelere ise yağsız ve asitsiz nemlendirici özelliği de olan tonikleri tercih etmelidirler.

Mesela bu cilt tipine sahip kişilerin çoğunlukla “T Bölgesi” denilen alın- burun- çene bölgesi yağlıdır. Ancak günümüzde piyasasında iki ayrı tip tonik kullanımının önünü kesecek karma cilt tiplerine özel olarak üretilen tonikler de vardır.

Peki, bu kadar bahsedilen ve fazlaca yararı olan tonikler nasıl kullanılmalıdır?

Toniklerin kullanılmasıyla ilgili bilinmesi gereken altın kural toniğin temizlenmiş ve kurulanmış cilde uygulanması olmalıdır. Cilt temizlendikten sonra makyaj temizleme pamuklarına yeterli miktarda ürün alınmalı ve dairesel veya paralel hareketlerle uygulanmalıdır. Sonrasında muhakkak cilt tipine uygun nemlendirici uygulanmalıdır. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder