Unutkanlığı Önlemenin Yolları

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Unutkanlığı Önlemenin Yolları

Artık genci yaşlısı kalmadı herkes de' çok unutkan oldum ben' cümlesini duyuyorum. Yoğun yaşam koşulları , stres gibi etkilerden dolayı unutkanlıklar artmaya başladı. Belleğin 3 tür mekanizması vardır. Çok kısa süreli , kısa süreli ve uzun süreli olarak bellek vardır. Çok kısa süreli ;o anlık akılda tutulmasıdır. Kısa sürede bellek; 20 dakika ile bir saat aralıkta akılda  tutulur. Unutkanlık aslında normal bir şeydir günlük hayatın verdiği stresle unutabilirsiniz. Bir şeyi unuttuğunuzda bunun için endişe duyarsanız hiç hatırlayama riskiniz artar. Beyne iyi komutlar vermek önemlidir. Onun güçlü olduğuna inanın. Çalışırken dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durun. Tv, müzik gibi... Unutkanlığınız işte çok fazla oluyorsa küçük kağıtlara not edin. Vücutta B12 eksikliği ve demir eksikliği de unutkanlığa yol açar.

Unutkanlığa en çok neden olan sorunlardan biri de depresyondur. Bu yüzden biraz kendinizi rahat bırakmaya çalışın. Dil öğrenmek de zihne iyi gelen yöntemlerden bir tanesidir. Hafıza yeni bir şeyler öğrendikçe beynin tamamı çalışmaya başlar. Yaş arttıkça yaşlandıkça beyinde küçülmeye başlar bu yüzden unutkanlıklar artmaya başlar.

Neler yapılarak unutkanlık önlenir?

Alkol alıyorsanız tamamen bırakın ya da azaltın çünkü alkol beyne hasar veriyor. İyi , kaliteli bir uyku şarttır. Ortalama 8 saat uykuyu almak gerekir. Uykudayken bilgiler beyinde pekişmeye başlar. Yeni yeni şeyler öğrenmeye gayret edin. Zihinsel tembelliğin yanında vücut tembelliği de çok önemlidir. Günde yarım saat bundan dolayı yürümek iyi gelen yöntemlerdendir.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder