Uykusuzluğa Pratik Önlemler

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Uykusuzluğa Pratik Önlemler

Uykusuzluğa Pratik Önlemler

Uyku bozuklukları nefes almanızı zorlaştırabilir. Nefes düzensizliklerine yol açabilir. Bu düzensizlikler sizin uyku boyunca bölük bölük uyumanıza ya da tamamen uyanmanıza neden olabilir. Bu bölünmeler size bir sonraki gün olumsuz etkiler olarak yansıyabilir. Bu gibi düzensizliklerin olmaması için alabileceğiniz basit ve pratik önlemler uykunuzu düzene sokabilir . 

 Kaliteli bir uyku uyumanız için alabileceğiniz birkaç önlemlerden bahsetmek istiyorum. En başta beyninizi uyku öncesinde boşaltıp uyku için rahatlatmanız gerekmektedir. Bunun için size ilk tavsiyem uyku öncesi hoşunuza gidebilecek kısa öyküler ya da başladığınız bir romanın bir kaç sayfasını okumanızı önerebilirim . Böylece beyninizi boşaltıp, rahatlamasını sağlamış olabilirsiniz . 

 İkinci olarak uyku öncesinde ağır besinlerden uzak durmanız gerekmektedir. Uyku öncesinde aç iseniz kalori olarak hafif yiyecekler tüketebilirsiniz. Bunlara örnek olarak yoğurt, bir dilim peynir, ceviz, çiğ fındık gibi besinler tüketebilirsiniz. Bu sizin uyku sırasında çekebileceğiniz mide problemlerine engel olabilir. 

Bir diğer önlem olarak daha rahat uyku uyumak için rahat gecelikler tercih edebilirsiniz. Yatağa girdiğinizde üzerinizde vücudunuzu sıkan, ruhunuzu daraltan, vücudunuzun herhangi bir bölgesini rahatsız eden, kaşındıran kıyafetlerden uzak durmanız gerekmektedir. Uykusuzluğa pratik önlemler olarak kıyafet konusunda kendinize uygun kıyafetleri seçebilirsiniz . 

Bir sonraki sorunumuz ise uykumuz gelmediği halde uyumaya çalışmaktır. Buna önlem olarak uyumak için yatağa gittiğimizde aradan biraz süre geçmesine rağmen hala uykumuz gelmediyse eğer uyumak için kendimizi zorlamamalıyız. Uykumuzun gelmesi için ve kaliteli bir uyku için yataktan ve yatak odasından çıkıp uykumuzu getirebilecek işler yapabiliriz. Bunlara örnek olarak; ibadet yapmak, dua etmek gibi işler yapabiliriz. Olumsuz örnekleri olarak televizyon izlemek, kafeinli içecekler içmek gibi uykumuzu kaçırabilecek aktivitelerden uzak durmalıyız . 

Uykusuzluğa pratik önlemler olarak bir diğer maddemiz ise gün içerisinde egzersiz yapmaktır. Gün içerisinde egzersiz yaparak vücudumuzu rahatlatabilir, kaliteli bir uyku için hazır hale gelebiliriz.  Ancak bu egzersizleri uykudan hemen önce yapmamak gerekir.

Son olarak belirtebileceğim önlem , yatağınızın rahat ve yatak odanızın uykunuzu kaçırıcı eşyalardan, maddelerden arındırılmış olması gerekir. Örnek olarak, odanızda televizyon, cep telefonunuz gibi dikkat dağıtıcı ve uyku kaçırıcı maddeleri bulundurmayınız. Uykuya dalma sürecinde odanızın ışıklarını kapatınız . Yatağınızın ortopedik olarak rahatsız edici olmamasına özen gösterebilirsiniz. 

 Uykusuzluğa pratik önlemler konusunda kendinizde bir kaç değişik önlem alabilirsiniz. Ancak bu önlemler yeterli değilse ve hala uyku probleminiz devam ediyorsa doktora danışmanız gerekir. 


Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder