Uzun Ömürlü Evliliklerin Sırları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Uzun Ömürlü Evliliklerin Sırları Nelerdir ?

Toplumun en küçük yapı taşını aile, aile olmanın temelini de evlilik oluşturur. Toplumun devamlılığı sağlıklı bir şekilde kurulan uzun yıllar bağlılıkla devam eden evlilik kurumuyla devam eder. Daha önceki yıllarda uzun evlilikler oldukça fazlayken günümüzde giderek artan boşanmalar nedeniyle bu oran azalma göstermektedir.

Uzmanlar uzun ve mutlu evliğin sırrının ilk olarak sevgi, saygı, anlayış ve bağlılıktan geçtiğine dikkat çekmektedir. Bireylerin iş birliği içinde oluşturacakları evlilik bağında öncelikle iyi arkadaş olmaları gerektiği de bir diğer dikkati çeken noktadır.

Çünkü evlilik iki kişinin ortak bir hayatı birlikte dayanışma ve bağlılık içinde yaşama sürecidir. Bu süreçte bireyler hem kendi hayatlarını hem de birlikte kurdukları hayatı denge içinde yürütmeye çalışırlar. Bunu yaparken de kendilerine hem özel alanlar hem de ortak zevklerden oluşan bir alan yaratmalıdır. Ortak zamanları birlikte çok fazla olacağı için arkadaş çevresiyle de vakit geçirebilecekleri ya da sadece kendilerine ait olan zamanlar yaratabilmelidirler.

Uzun süreli evliliğin en önemli kurallarından biri de eşlerin sağlıklı diyaloglar kurabilmesidir. Sağlıklı diyaloglarda ancak karşılıklı anlayıştan geçmektedir. İletişim içinde geçen evlilikler uzun süreli olmayı başarabilmektedir. Eşler tartışırken bile iletişim kurarlar, tartışmaktan kaçınmak yerine problemleri empati, saygı çerçevesinde çözmeye çalışılmalıdır. Aksi takdirde tartışılmayan sorunlar daha sonra büyüyerek çözülemeyecek bir hal alabilir bu da evliliğin kıskaca girmesine neden olabilir.

Uzun süreli evlilikte dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da cinsel tatmindir. İki taraf için de cinsel zevkler dikkate alınmalı cinsel hayat buna göre düzenlenmelidir. Kısaca şöyle söyleyebiliriz ki uzun süreli evliliğin sırrı sevgi, saygı sadakat, karşılıklı anlayış, zevklere ve isteklere saygıdan geçer. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder