Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Bir kadının kadın olduğunu hissettiren, ona kadınlığını yaşatan saç mevzusu “uzun saç” güzelliğinde yoğunlaşıyor.

Saçlarının omzundan dökülmesi, rüzgarın saçlarını hafifçe okşaması, yürüyüşlerde dalgalanması gibi nedenlerle kadınların ve buna bağlı olarak da erkeklerin gönlünde taht kuran uzun saç, güzelliğinin fazlalığıyla bakımını da zorlaştırıyor.

Çünkü saç, biyolojisinde uzadıkça uçları zayıflıyor, daha çabuk kirleniyor sonuçta da kötü bir görünüm alıyor ve bakımını zorlaştırıyor.

Uzun saç bakımında temel bilgi, uzun saçların kısa saçlara göre diplerinin çabuk, uçlarının geç yağlanması; buna bağlı olarak diplerin kendi yağıyla yoğun olarak beslenmesi, uçların bu yöntemle beslenmesinin oldukça az olması, nemsizlik görülmesi, nemsizliğe bağlı olarak kırılmaların olmasıdır. Dolayısıyla bakıma başlamadan önce buna dikkat edilmelidir.

1. Saçları her gün, iki günde bir gibi tekrarlayan kısa zamanlarda temizlemek temizlik açısından iyi olsa da saçları, saça uygulanan kimyasallarla fazlaca yıpratıyor ve saçın kendi besleyici yağından faydalanamamasını sağlıyor. Bu nedenle saçları dört günde bir yıkamak hem temizlik hemde bakım açısından tatmin edici sonuç verebiliyor. Eğer çabuk yağlanan saçlarınız varsa ve yağlı görünümden hoşalanmıyorsanız kuru şampuanlara başvurabilirsiniz.

2. Uzun saçlarda özellikle uçları nemlendirmek önemlidir. Buna bağlı olarak iki yıkmada bir maske, her yıkamada şampuanlamanın ardından krem uygulaması önemlidir. Bunun dışında duştan sonra nemli saçlara durulama gerektirmeyen saç yağları veya kremleri de uygulanarak nem mevzusu desteklenebilir.

3. Saçları şekillendirmek veya erken kurumasını sağlamak gibi nedenler için saçları, sürekli ısıya maruz bırakmak saçların zayıflığına sebep olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca ısısız şekillendirme yolları tercih edilmeli ve saçların kuruması için geniş zamanlar ayrılmalıdır. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder