Uzun Süre Bilgisayar Başında Bulunmak Zorunda Olanlara Öneriler

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Uzun Süre Bilgisayar Başında Bulunmak Zorunda Olanlara Öneriler

Uzun Süre Bilgisayar Başında Bulunmak Zorunda Olanlara Öneriler

      Gelişen teknoloji ve bilişim çağının getirisi olarak hem iş hayatımızın büyük bir çoğunu hem de sosyal hayatımızı bilgisayar başında uzun saatler oturarak geçiriyoruz. Bu uzun oturuşlar ne yazık ki bünyemizde olumsuz sonuçların doğmasına neden oluyor. Boyun ağrısı, sırt problemleri, göz rahatsızlıkları ve baş ağrısı gibi bir çok problem bilgisayar başında uzun vakit geçirmemiz sonucu ortaya çıkıyor.

      Tüm bu problemlerden kurtulmak içinse uygulanması oldukça kolay ve uygulandığı taktirdi olumlu sonuçlar alabileceğiniz çözümler var. Öncelikle her yarım saatte bir birkaç dakika da olsa bilgisayar başından kalkıp yürüyüş yapmak tüm vücudunuz için iyi gelecektir. Gerek eklemlerin hareket etmesi, gerekse kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacak olan bu küçük yürüyüşler gözlerinizin de dinlenmesini sağlayacaktır. Yine bilgisayar başında eğer telefonla konuşuyorsanız başınızı bir yana yaslamak yerine kulaklık ya da telefonunuzun hands free özelliği ile konuşma yapmanız boyun sağlığınız için olumlu bir hareket olacaktır. Kısa aralıklarla yapacağınız boyun egzersizlerinin önemi de oldukça fazla. Boyun tutulmasını ya da olası boyun fıtığını bu şekilde önlemiş olacaksınız.

     Uzun süre bilgisayar başında kalmanın sonucunda oluşan en önemli sağlık sorunlarından biri de kuşkusuz sırt ağrılarıdır. Sırtınızı sürekli olarak aynı düzeyde tutmanız ve kambur bir şekilde oturmanız bu problemi tetikleyen en önemli etkenler olacaktır. Bundan kurtulmanın en önemli yolları ise bilgisayar başında dik bir biçimde oturmaktan geçmektedir. Bunun yanı sıra yine düzenli aralıklarla dizlerinizi bel hizasından yukarı kaldırıp indirerek de eklemlerinizi hareket ettirmiş olursunuz. Eğer dik durmakta zorluk çekiyorsanız, sırtınıza yastık gibi bir destek koyarak daha rahat bir dik duruş sağlamanız mümkün olacaktır. Ayaklarınızın altına bir yükselti koyarak da kan dolaşımınızın daha sağlıklı olmasını sağlamanız mümkün olabilecektir.

      Sürekli ve şiddetli baş ağrısı problemi yaşıyorsanız ailen doktora görünmenizde fayda olacaktır. Bilgisayar ekranına uzun süre bakmak şiddetli baş ağrısını tetikleyen bir etkendir. Bunun migrene dönüşmesi ise sıkıntılı günler yaşamanıza neden olabilecek bir rahatsızlıktır. Bu gibi durumlarda doktorunuzdan yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder