Yağ Yakımını Hızlandıran Besinler

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Yağ Yakımını Hızlandıran Besinler

Günümüzün büyük bir kısmını aç kalarak geçirmektense, tükettiğimiz besinlerin yağ yakıcı özellikte olması daha kolay kilo vermemize yardımcı olacaktır.

Yağ yakımını hızlandıran besinler arasında en etkili maddeyi içeren bitki yeşil çaydır. Yeşil çay soğuk veya sıcak tüketilebilir ve şekerli, kremalı içeceklerle kıyaslandığı zaman kalori değeri neredeyse olmayan bir içecektir.

Son zamanlarda birçok araştırmanın konusu olan ve yağ yakımını hızlandıran bir diğer besin ise kırmızı biberdir. Kırmızı biber ister mevsiminde taze olarak, ister kurutulup her mevsim baharat olarak tüketilebilecek bir besindir. Yemeklere ilave edilecek tuz yerine karabiber veya kımızı toz biber konulması kilo verme sürecinde çok yardımcı olacaktır.

Yağ yakma tepkimelerinde, enzimleri en çok hızlandıran mineral kalsiyumdur. Dolayısıyla kalsiyum içeren besinleri tüketmek de yağ yakımını hızlandıracaktır. Kalsiyum minerali en fazla süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Süt, yoğurt, ayran, kefir, peynir gibi gıdalar diyet listelerinde bolca yer alması gereken besinlerdir. Ancak özellikle kilo vermek isteyen bireyler, bu gıdaları yağsız tüketmeye dikkat etmelidirler. Çünkü süt yağı, hayvansal kaynaklı bir yağ olduğu için, fazla alınması durumunda kilo vermeyi engelleyebilir.

Hem tatlı krizlerini önleyen hem de yağ yakımını hızlandıran bir diğer yardımcı besin ise tarçındır. Tarçın vücuttaki insülin dengesini korumaktadır. Tarçın meyvelerin üzerine serpiştirerek veya sıcak suda eritip çay olarak içerek tüketilebilir. Üstelik metabolizmanın hızlanması için tarçının günde yarım çay kaşığı kadar miktarda tüketmek de yeterli olacaktır.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder