Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

Cildin sağlığını uzun süre koruyabilmek ve cildin sağlıklı, ışıltılı, canlı, genç, parlak görünebilmesi için düzenli cilt bakımı şarttır. Cilt bakımını doğru uygulayabilmek için öncelikle cilt yapısını ve cilt sorunlarını iyi analiz etmek gerekir. Ancak hangi cilt türü olursa olsun, temel cilt bakımı temizleme ve nemlendirme işlemlerinden oluşur.

Yağlı cilt, düzenli yağ salgılandığı için cilt türleri içerisinde en sağlıklı ve canlı olanıdır. Ancak yağ salgılanmasının düzensiz ve fazla oluşu ciltte siyah nokta, akne, sivilce gibi sorunlara sebep olmaktadır. Yağlı ciltteki fazla yağın giderilmesi için düzenli cilt temizliği ve cilt bakımı mutlaka yapılmalıdır. Günlük cilt yapısına uygun bir ürün ile cildi temizlemek gerekir. Haftada 3–4 kez maske veya peeling uygulamaları ise tıkalı olan gözeneklerin açılmasına ve cildin daha rahat nefes almasına yardımcı olur. Maske ve peeling uygulaması sonrası tonik kullanımı da gözeneklerin sıkılaşmasında etkilidir. Her ne kadar yağlı cildin neme ihtiyacı olmadığı düşünülse de, sanılanın aksine yağlı cildin de neme ihtiyacı vardır. Nem oranı düşük bir ürün ile cilt temizliği sonrası cildi temizlemek gerekir.

Peeling ve maske uygulamaları için hazır ürünler yerine evdeki doğal malzemeler ile hazırlayacağınız tarifleri de kullanabilirsiniz. Türk kahvesi telvesi ve karbonat iyi bir gözenek temizleyicisidir. Limon suyu ise tonik görevi görerek, gözeneklerin sıkılaşmasına yardım eder. Bal, vazelin gibi ürünler de cildin ihtiyacı olan nemi karşılama da oldukça etkilidir.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder