Yer Elmasının Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Yer Elmasının Faydaları Nelerdir ?

Yer elması hakkında bilinen en büyük yanlış şudur ki; yer elması elma türevi bir meyve değil, turba benzer bir sebzedir. Yer elması nişasta içermemesi nedeniyle özellikle şeker hastalarına önerilir.

Ayrıca kan şekerini düzenleyen yer elması vücuttaki birçok sistem üzerinde de etkilidir. Yer elmasının kalorisi neredeyse sıfırdır. Bu nedenle de özellikle diyet dönemindeki bireyler için eşsiz bir gıda maddesidir.

Nitekim içerdiği yüksek lif sayesinde de metabolizmayı oldukça hızlandırmaktadır ve bu sayede kabızlığı önlemektedir. Bu faydalarının yanı sıra yer elması cilt ve saç sağlığı üzerinde de etkilidir. İçerdiği maddelerden dolayı; cildin temizlenmesinde ve parlamasında, saçın ise daha güçlü bir yapıda olmasında oldukça etkilidir.

Yer elmasının bu faydalarından hem yenilerek hem de haşlanıp ezildikten sonra cilde ve saç derisine sürülerek yararlanılabilir. Yer elmasının cinsel gücü arttırdığı yapılan tüm araştırmalarda kanıtlamıştır. Bunun yanı sıra hemoroid hastalarının da tüketmesi gereken bir sebze olan yer elması, bağırsakların daha düzgün çalışmasında etkilidir.

Yer elması düşük kaloriye, ancak yüksek miktarda vitamin ve minerallere sahiptir. Özellikle B ve C vitaminleri bakımından zengin olan yer elması bağışıklık sistemi ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Bununla birlikte romatizma ağrılarını azaltan ve iskelet sistemini de güçlendiren yer elmasının her gün tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Özellikle kış aylarında artan balgamlı öksürük gibi rahatsızlıkların yaşanmaması için de yer elmasının tüketimi oldukça iyidir. Yer elmasının rendelenerek veya haşlanıp ezilerek bal ile karıştırılması, balgam sökücü olarak kullanılmaktadır.

Aynı zamanda bu ballı kür, vücutta oluşan şişliklerin giderilmesinde de kullanılabilmektedir. Şişen bölgenin üzerine sürülmesi ve bir süre bekletilmesi, şiş olan bölgenin inmesinde etkilidir.

Yer elmasının bilinen bir diğer özelliği ise içerdiği yüksek miktardaki demirdir. Bu sayede de kansızlık yaşayan, anemi gibi hastalıklarla mücadele edenler için son derece faydalıdır. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder