Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir ?

Yaz ayının en çok sevilen meyvelerinden biri de yeşil eriktir. Peki neden yeşil erik faydalı?

Antioksidan deposudur. Hücrelerin hasar görülmesi sonucu onu yenilemeye yardımcı olur. Bunun dışında zengin bir C vitamini olduğu için sizi hastalıklardan korumaya yardımcı olur. İçinde bulunan demir sayesinde kalp ritmi bozukluğunu tedavi eder, çocukların gelişimine katkıda bulunur. Yine içinde bulunan C vitamini sayesinde kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Damar tıkanıklığına ve buna bağlı oluşan kalp hastalıklarına da çok iyi gelmektedir.

C vitamini yönünden zengin olması bir çok hastalığında önlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu hastalıklar; romatizma, astım, kolon kanseri, kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde bol bol yeşil erik yenmelidir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre yeşil erik yiyenlerin yemeyenlere göre daha az hastalandığı tespit edilmiştir.

Gözde görme yeteneği geliştirmesi gibi yararları da vardır. Besin lifi olduğu için yeşil erik diyabet , obezite ve kalp hastalıklarına karşı da direnç gösterir.

Kabızlık gibi sindirim sorunları çeken kişilerin de sorunlarını azaltmada rol oynar. Bunların dışında daha sayabileceğimiz bir çok yararı vardır. Kan şekerini düzenler ve bunun sayesinde dalgalanmalara neden olmaz. İçinde bulundurduğu K vitamini sayesinde de kemiklere çok iyi gelir. Kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar. Çocuklarınıza küçük yaştan itibaren erik yeme alışkanlığına alıştırmanız da fayda vardır.

Diyet yapıyorsanız mutlaka listede erik de olmalı çünkü içinde bulundurduğu lifler sayesinde sizi gün içinde tok tutacaktır. Öğünler arasında tüketebilirsiniz.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder