Yoğurdun Cilde Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Yoğurdun Cilde Faydaları Nelerdir ?

Yaz kış sofralarımızdan eksik etmediğimiz, içerdiği yüksek miktarda protein, kalsiyum, vitaminler ve probiyotikler ile zengin bir besin kaynağı olan yoğurt, cilt için de oldukça faydalıdır. İster haricen uygulama yaparak istersek de yiyerek faydalarını görebileceğimiz yoğurdun cilde olan yararları ile ilgili bilgiler verelim.
Yoğurt ciddi bir laktik asit kaynağıdır, laktik asit ise cilde canlılık verme, pürüzsüzlük kazandırma, yaşlanmayı geciktirme gibi bir çok konuda bizim destekçimiz olur.

Eski çağlardan beri cilt bakımında kullanılan yoğurt, özellikle kuru cilt tipi için ideal bir nemlendiricidir. Hazırladığınız yoğurt maskesini yüzünüze sürerek kuruyana kadar bekletip duruladığınız taktirde cildiniz hem ölü hücrelerden arınacak hem de cildiniz bebek cildi gibi yumuşacık ve pürüzsüz olacaktır. Ayrıca yoğurt içerdiği proteinler ve vitaminler sayesinde aynı zamanda cildinizi besleyecektir. Bununla birlikte yoğurt, asidik özelliği sayesinde ciltte sivilce ve akne oluşumuna neden olan bakteriler ve mikropların temizlenmesini sağlar, gözenekleri sıkılaştırarak yeni sivilce oluşumunu da engeller. İçerdiği çinko bileşeni sayesinde akne ve güneş lekelerinin giderilmesini sağlar. Limon suyu, salatalık, zeytinyağı veya gül suyu ile birlikte hazırlayabileceğiniz maskeler, cildiniz için istediğiniz sonuca daha erken ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Sadece yüz bölgesi için değil vücudumuzun tamamında da kullanabileceğimiz yoğurt, güneş yanıklarında ve hafif dereceli cilt yanıklarında iyileştirici ve ferahlatıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca cilt sıkılaştırıcı etkisi olduğundan selülitle savaşmak için de güçlü bir yardımcıdır.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder