Zerdeçal ile Cilt Bakımı Önerileri

72 oy, Ortalama : 4,17/5
Zerdeçal ile Cilt Bakımı Önerileri

Zerdeçal cilde olan faydalarıyla da bilinen bir bitkidir. Zerdeçalda cilt için yararlı pek çok değer bulunmaktadır. İçerisinde bulunan C vitaminleri, B12 vitaminleri, kalsiyum, potasyum gibi mineraller cildi temizler, gençleştirir ve güzellik katar.

Çoğu cilt yapısının sahip olduğu kuruluğun giderilmesi ve gerekli neminin geri kazanması açısından tam bir mucizedir. Özellikle soğuk havaların yıprattığı cildin nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olacaktır. Cildin normal olan florasını korur ve erezyon etkisi yapmaz. Yüzdeki ölü hücre tabakasını sıyırır ve daha parlak bir cilde kavuşmamızı sağlar. Ayrıca ciltte oluşan döküntü ve yaraları temizler. Sivilce oluşumunu yavaşlatır ve oluşan sivilceleri antibakteriyel özelliği sayesinde de küçülterek yok etmeye çalışır. Her cilt tipine kendi ihtiyacı olan bakımı sağlayacaktır ve kimyasal olan bakım kürlerine karşı oldukça doğal ve faydalı bir çözüm yolu olacaktır.

Zerdeçaldan yarım tatlı kaşığı, yarım tatlı kaşığı bal, ufak bir fiske tarçın ve bir yemek kaşığı kadar bal ile karıştırarak uygun bir cilt maskesi elde edebilirsiniz. Yaklaşık on dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Soğuk su ile cildi yıkamak hem daha faydalı hem de cildin daha sıkı ve pürüzsüz görünmesi açısından da daha faydalıdır.

Zerdeçal çeşitli cilt besleyici bitkilerle birlikte kullanmakta mümkündür. Mesela limon suyunun da eklenmesiyle elde edilen maske hem sivilce oluşumunu önler hem de oluşan sivilceler küçültmeye yarar. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder