Zeytinyağlı Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır

112 oy, Ortalama : 4,00/5
Zeytinyağlı Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır

Zeytinyağı asırlar boyu; kadınların mutfakta ve sağlık konusunda büyük bir yardımcısı olmuştur. Sağlıklı olması dolayısıyla da, her zaman tercih sebebidir.

Konu, saçlarımız olduğunda da zeytinyağının yardımları yadsınamaz. Kuaför de yaptırabileceğiniz bakımlarla da saç sağlığımıza destek olabileceğimiz gibi, evde bütçemize uygun bakımlar yapabiliriz.

İlk olarak "zeytinyağı-yumurta" ikilisinden oluşan bir bakım maskesinden bahsedebiliriz. Orta ölçekli bir maske için; 1 yumurtaya 4-5 yemek kaşık zeytinyağı eklenir ve karıştırılır.

Bu karışıma, 2 çay kaşığı bal ve 3-4 yemek kaşığı sirke eklenebilir. Sonrasında saça yedirilerek uygulanır. Bone giyilerek, yarım saat bekletilir. Sonrasında ılık su ile şampuanlayarak yıkanır.

Bu maskeyi 3 ila 4 hafta uyguladıktan sonra koparak dökülmelerin azaldığını, saç tellerinizin kalınlaştığını, parlaklık kazandığını fark edeceksiniz.Dipnot; ılık su ile yıkamak, yumurtanın saçınızda pişmesine sebep olmak içindir.

"Zeytinyağı bal" maskesi için; yarım su bardağı zeytinyağına, su bardağının 1/4 oranında bal eklenir. Bu karışıma eczaneden alacağınız 3 adet E vitaminini delip ekleyebilirsiniz. Saçınızın tüm bölgelerine yedirecek şekilde uygulanır ve 90 dakika sarılı ya da boneli bir şekilde bekletilir. Sonrasında ılık su ile durulanıp, şampuan ile yıkayabilirsiniz.Bu maske için, birkaç gün öncesinde zeytinyağı içerisine birkaç dal lavanta konularak hoş aromasından faydalanılabilir. 

Bir diğer maskemiz de; Zeytinyağı-hindistancevizi yağından elde edilen bir maskedir. 4 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ile 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırıp, masaj yaparak saça yedirilir. Bone ya da streç film ile sarılır ve gece boyu saçta tutulur. Ilık su ile saç tüm maskeden arındılır. Ardından şampuanlama yapılır.

"Zeytinyağı kına" ile de kullanılabilir. Zeytinyağı, kına, yumurta ve tuz birleşiminden elde edilen maske ile hem renk değişimi hem de saç bakımı sağlanır. Karışım saça uygulanır ardından bone ya da streç film ile sarılarak elde edilecek renge göre; en az 60 dakika sonra açılmak üzere saçta tutulur. Her halükarda istenilen bakım yapılmış olacaktır.

Zeytinyağı ne ile birleşirse birleşsin, mucizevi şekilde saçınıza bakım yapacaktır. Bu da doğanın, bize bir armağanıdır… 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder